Sport și FitnessSporturi în aer liber

Rozhkov Sergey: fotografie, biografie

Rozhkov Sergey - cunoscut biathlete rus, campion mondial și european, multiplu câștigător al Cupei Mondiale. Unul dintre reprezentanții vedeta echipei naționale. Vârful succesului său a venit la sfârșitul 90 - începutul anilor 2000.

La inceputul carierei sale

Rozhkov Sergey sa născut în Murmansk, o aprilie 1972. După școală a intrat Murmansk Universitatea de Stat din Arctica.

Cu 12 ani a devenit interesat de sport de schi și au vârsta mai mare în cele din urmă a venit la biatlon. La 24, el a devenit membru al echipei naționale ruse. În 1995, prima dată trimis la Cupa Mondială. Debut pentru Rozhkov devine etapă în Ostersund Suedia în cursa individuală. Rozhkov Serghei deține încredere cursa pentru debutanta, și se termină-l în poziția 15.

Deja următoarea pornire a adus atlet primul lovit în top zece al lumii Cupa. În sprint Rozhkov are locul 7. Dupa ce a vizitat încă trei etape, biathlete poarta un total de 8 curse și este inclusă în componența personalului de coaching pentru Cupa Mondială.

prima medalie

În 1996, concursul a avut loc în Ruhpolding, Germania. Este la acest atlet Cupa Mondială a arătat un rezultat de succes senzational. În cursa echipa Rozhkov Sergey Leonidovich participă, împreună cu mai experimentat Viktorom Maygurovym, Vladimirom Drachevym și Pavlom Muslimovym. Astăzi, acest tip de biatlon scos din cele mai importante competiții. Caracteristică a rasei este faptul că distanța este trimisă o dată toți sportivii. La finisajul dintre lider și ultima echipă la distanță nu trebuie să depășească 50 de metri, sau 15 secunde. În caz contrar, echipa primește minute de penalizare.

Echipa rusă în cursa efectuată cu succes, permițând doar 2 ratări. Cu toate acestea, belarușii împușcat în întregime, fără eroare. Prin urmare, Rozhkov Sergey a câștigat doar o medalie de argint. restante final sa ridicat la puțin mai mult de 32 de secunde.

La prima etapă a Cupei după Cupa Mondială Rozhkov câștigă prima victorie. În coroana sa cursa individuală, el a ajuns la linia de sosire primul.

Cu toate acestea, încheierea sezonului sa dovedit a fi lubrifiate. După prima victorie Rozhkov Serghei primul venit 50, în sprint, iar următoarea etapă în Hohfiltsine austriac a devenit al 45-lea în cursa individuală și a 36-în sprint.

Ca urmare, în sezonul Rozhkov a avut 13 curse în clasamentul Cupei Mondiale, a marcat 122 de puncte, terminând pe locul al 13-lea.

victorie ceașcă

sezonul următor Rozhkov petrecut mai puțin succes, de trei ori ajunge la podium, luând locul al treilea în mod constant. Acest rezultat a fost realizat într-o cursă releu în Holmenkollen, cursa echipa din Ruhpolding și cursa individuală în Antholz italian. Conform rezultatelor sezonului a avut loc 19 Sergey Rozhkov. Biatlon a făcut mult mai mult succes în sezonul următor. Am câștigat releu în Kontiolahti finlandeză și a terminat sezonul pe locul al 10-lea.

sezonul de Aur

Cel mai de succes pentru Rozhkov a fost sezonul 2004/2005. Aproape jumătate din cursele la care a participat, sa aflat pe podium. Am început cu medalia de bronz în releu la norvegian Beitostølen.

Rozhkov a fost lansat la începutul de 30 de curse, adevărul a fost capabil să câștige doar o singură dată. Victoria a primit un biathlete în sprint în italiană Cesana San Sicario. De șapte ori a câștigat medalii de argint și 6 medalii de bronz din nou. Conform rezultatelor sezonului Rozhkov a marcat 656 de puncte, devenind al cincilea în ansamblu Cupa Mondială.

În acest sezon, al doilea numai la compatriotul sau Sergey Chepikova, al treilea a fost francezul Rafael Puare, al doilea - Sven Fischer german și a câștigat marele norvegian Ole Einar Bjoerndalen. Rozhkov pentru performanță la această Cupa Mondială a fost cel mai mare succes din cariera sa.

Debut la Jocurile Olimpice

În ceea ce pentru fiecare atlet, cea mai importantă competiție pentru Rozhkov devin sporturile olimpice. Pentru prima dată, pentru a ajunge la acest festival de biathletes Sport a eșuat în 2002. Sport Forumul a avut loc în SUA Salt Lake City.

Un membru cu drepturi depline al echipei ruse a fost Sergei Rozhkov. Biografia sa completat cu o altă pagină remarcabilă. Fiind un atlet al structurii de bază, Rozhkov a început cu spectacole în cursa individuală. El a lucrat în mod clar toate granițele, nu permite un singur dor. Cu toate acestea, o mare parte a admis concurenilor. Este necesar să spunem că campion în această disciplină la Jocurile Olimpice, norvegian Ole Einar Bjoerndalen, nu a reușit de două ori pentru a lovi ținta. Rozhkov, nu a primit nici un minut de penalizare, el a luat doar locul 12. Decalajul rezultat a fost de 2 minute 40 secunde.

O alta disciplina a devenit un sprint. Aici Rozhkov totul sa dovedit mai rău, a făcut o eroare nefericită în linia de tragere, el a ajuns la linia de sosire la numai 51 de metri. În cursa pentru urmărirea în continuare medalii nu este de așteptat cu siguranță.

Urmărirea în urmărirea Rozhkov a mers repede, dar a făcut o greșeală la primul viraj. Cu toate acestea, au îndeplinit în mod clar cele trei rămase, a fost în măsură să îmbunătățească în mod semnificativ poziția lor finală, se deplasează în sus de la 51 mii la 27-lea loc.

Finala a fost începutul releului. Rozhkov a fost difuzate la etapa a doua. Primul la o distanță la stânga Victor Maygurov. a trecut Încrezător un segment al căii, el a predat ștafeta liderului Rozhkov rang, dar avantajul Serghei nu a putut ține. Mai întâi a făcut 2 ratări în predispuse, apoi o alta în poziția în picioare. Am pierdut toate avantajele și a trecut ștafeta coechipierul Sergey Chepikova doar 5-a. Și Chepikov și Pavel Rostovtsev a urmat, de asemenea, nu a tras fără defecte, a ratat o dubla de 6 ori. Rezultatul - Echipa locul 4 în releu.

Jocurile Olimpice de la Torino

Încă o dată efectua la sportivul Olimpiada nu a reușit după 4 ani de la Torino. Aceste concursuri nu sunt în cea mai bună formă a venit Sergey Rozhkov. Fotografii atlet a spus că sezonul nu este ușor. În Cupa Mondială din biatlon a fost doar un singur podium - locul al doilea în releu. Prin urmare, la Jocurile Olimpice, el a luat parte la o singură cursă - startul în masă.

Rozhkov final să înceapă de la Jocurile Olimpice au avut loc 25 februarie 2006. Primele două Serghei străine a trecut fără eroare, nu permite un singur dor. Cu toate acestea, fotografierea dintr-o poziție în picioare, așa cum se întâmplă de multe ori, el a rezumat atlet. Pentru prima dată a ratat a treia și a patra linie de tragere, Rozhkov însuși exclus din lista de candidați pentru locul cel mai înalt. Ca rezultat - doar poziția 20, cu un decalaj de timp de 1 minut 49 secunde de la câștigarea german Michael Greis.

Rozhkov cariera sa încheiat în 2008. În ultimul sezon în Cupa Mondială, el a petrecut doar trei curse.

Copyright © 2018 ro.unansea.com. Theme powered by WordPress.