Sport și FitnessSporturi extreme

Brazilian Grand Prix: istoria, rasele cele mai interesante și fapte interesante

„Formula 1“ - una dintre cele mai interesante și spectaculoase campionate mondiale. Fiecare Grand Prix - acesta este un spectacol în care publicul poate vedea strălucirea unei lupte serioase la ultima metru distanta. Această rivalitate nu numai concurenți, ci și echipe. Brazilian Grand Prix este unul dintre cele mai aglomerate din întregul calendar. Acest lucru nu este surprinzător, deoarece este în mod tradițional a avut loc aici, ultima cursa a sezonului. Uneori soarta campionatului se decide la aceasta piesa.

„1 Formula“ Marele Premiu al Braziliei: istorie

Prima cursa de masini din Brazilia au început încă din 1934, dar scena a fost adăugat în mod oficial la calendar numai în 1973. Locul a fost ales Sao Paulo. Primii doi ani ai cursei a câștigat brazilian Emerson Fittipaldi. În 1977 ca urmare a plângerilor sa decis să se mute etapa de la Rio de Janeiro, dar în 1979, „Formula 1“ Marele Premiu al Braziliei a fost din nou în Sao Paulo.

În această perioadă, orașul a avut loc procesul de urbanizare, populația a crescut în mod constant. A crescut și numărul de săraci care trăiesc în cartiere sărace. După cum este bine cunoscut, „Formula 1“ - este un sport pentru cei bogați. Există în partea din spate o mulțime de bani. Acest lucru a contrastat puternic cu sărăcia multor oameni din Brazilia. Prin urmare, în 1981 Marele Premiu al Braziliei a fost mutat înapoi la Rio, unde era mai bogat. În acest an competiția a fost destul de scandalos.

Riders Alan Dzhons si Keke Rosberg, care a terminat pe primul și al doilea, respectiv, au fost descalificate din cauza încălcării reglementărilor. El a fost declarat câștigător Alain Prost. Acest mare cal de curse numit rege de la Rio, pentru că el a reușit să câștige la aceasta piesa câștiga mai mult de patru ori. Nelson Piquet pentru a concura cu el de două ori.

In 1990, "Formula 1" Marele Premiu al Braziliei se întoarce la Sao Paulo. cariera patruzecea câștige și al șaselea în Brazilia reușește să câștige Alain Prost. În anul următor, câștigând cursa Ayrton Senna, și apoi în 1993. Un an mai târziu, prima sa victorie în Brazilia câștigă Michael Schumacher. El a reușit să termine pe primul loc de trei ori în cariera sa.

„Formula 1“ Marele Premiu al Braziliei 2007

Este pe aceasta piesa este uneori soarta campionatului. Inainte de cursa pentru titlu revendicat de trei piloți. Finalizat ca regulă, sezonul Marele Premiu al Braziliei. De calificare a fost foarte important, deoarece toată lumea are nevoie nu a terminat mai mică decât o anumită poziție și se așteaptă să eșueze rivali. Kimi fericit cu doar câștigătoare, dar Hamilton ar putea avea loc nu mai puțin de o cincime, Alonso a trebuit să vină cel puțin a doua.

Dar nu pentru nimic este imprevizibil „Formula 1“ Marele Premiu al Braziliei. Calificarea este format din trei sesiuni. A câștigat polul Felipe Massa, Hamilton a fost al doilea, Alonso - al treilea și Raikkonen a reușit doar să aibă loc a patra. Dar, în cursa situația sa schimbat. Massa a reușit să mențină prima poziție, iar aici, la Hamilton au început să aibă probleme. Raikkonen a reușit să obțină în jurul valorii de Alonso. Acum campionatul depindea de Felipe Massa. El a ratat Kimi Raikkonen, care a fost în stare să termine mai întâi și a devenit campion mondial. A fost o cursa fantastica.

Cea mai dramatică Grand Prix din istorie

Dar drama reală a jucat într-un an. Actorii au fost aceiași participanți. Numai titlul revendicat de către conducătorul auto brazilian Felipe Massa si britanicul Lewis Hamilton. Ei au putut să arate de ce este popular în lumea „Formula 1“. Brazilian Grand Prix de calificare ar putea afecta cursul cursei, pentru că Felipe a trebuit să fie sigur de a câștiga cursa și se așteaptă ca Hamilton va avea loc sub a cincea. Singura modalitate de Massa poate deveni un campion.

week-end Race este format din mai multe etape. Aceasta diferă de alte sporturi, „Formula 1“. Brazilian Grand Prix de calificare pentru echipa de Lewis Hamilton a fost foarte important. Ei au decis să facă un pariu pe fiabilitatea sa britanicul a fost cu siguranță în top cinci. Pentru Felipe Massa a fost casa Marele Premiu al Braziliei. De calificare trebuia să se încheie pole position pentru el. Și așa sa întâmplat. După începerea, Massa a reușit să mențină prima poziție, în timp ce Hamilton a cincea, că a fost bine. Dar pentru zece ture înainte de a termina mers dusuri, călăreți pereobul dar Timo Glock si Jarno Trulli.

În ciuda faptului că Hamilton a revenit la pista pentru Glock - ul, el este încă pe locul cinci, până când a fost preluată de tânărul german Sebastian Vettel. A fost fantastic, pentru că depășirea a făcut campion Massa. În casetele „Ferrari“ au început deja să fie fericit, dar după câteva secunde, observați că Glock-ul nu a putut face fata cu masina pe o pistă umedă, iar Lewis a reușit încă să termine cincea.

Massu apoi numit 30 de secunde campion. El a câștigat cursa, dar a pierdut campionatul. Probabil, a fost una dintre ceremoniile câteva premii, în cazul în care nimeni nu a fost zâmbitori, iar câștigătorul este chiar plâns. Astfel de surprize prezintă uneori „Formula 1“. Brazilian Grand Prix de calificare, în cazul în care Massa a câștigat pol și câștigarea cursei nu este el a câștigat titlul de campion.

fapte interesante

„Formula 1“ Marele Premiu al Braziliei a avut loc pe pista „Interlagos“. Este foarte dificil pentru rideri, pentru că ei trebuie să se deplaseze în sens antiorar. Există mai multe posibilități de depășire.

„Formula 1“ Grand Prix Brazilia (calificare și rasă) poate trece cu condițiile meteorologice schimbătoare. Căldura poate fi înlocuită cu o ploaie torențială puternică. La temperaturi ridicate în mașini există o uzură puternică a anvelopelor. „Formula 1“ Marele Premiu al Braziliei - o cursă specială, nu a devenit campioni mondiali Alonso și Hamilton, dar ei nu au câștigat. aceasta este etapa pentru a termina sezonul din 2004.

Brazilian Grand Prix - un traseu istoric din atmosfera uimitoare și fanii mari. Fiecare rasa este un adevarat spectacol. Nu există niciodată un moment de plictiseală. Vestea bună pentru fanii este că contractul pentru Marele Premiu al Braziliei a fost prelungit până în 2020.

Copyright © 2018 ro.unansea.com. Theme powered by WordPress.