Sport și FitnessHochei

Normele moderne de Bandy

Astăzi, una dintre cele mai rapide în creștere de sport este de hochei (Bandy). Regulile de joc un pic diferit de hochei tradiționale, dar există unele diferențe fundamentale.

concepte generale

Bandy numit sport de echipă de iarnă. Meciurile au avut loc pe un teren de gheață. Jucătorii trebuie să se deplaseze în jurul patinoarului pe patine. Manipularea numai bastoane sunt realizate cu mingea. Acest lucru se aplică la atacuri standard, iar obiectivele și trece. cluburi de portari nu au, dar în arsenalul lor sunt mănuși speciale.

Scopul jocului este de a învinge poarta adversă. Câștigătorul este echipa care a marcat mai multe goluri în timpul alocat al meciului. În practica internațională, jocul este de obicei numit „bandy“. În Rusia se numește „bandy“. Regulile concursului depinde de asociația, sub auspiciile căreia turneul. Reglementările sunt foarte similare, dar Jocurile Olimpice sunt un pic modificat.

Șeful Federației Internaționale a Bandy FIB. Prin organizarea de evenimente la scară largă adesea conectate Comitetul Olimpic.

Istoria creației

Analogic Bandy este cunoscut inca din cele mai vechi timpuri. Apoi, în loc de oameni vechi folosit bastoane băț tocit. Prima mențiune a datei de joc înapoi în secolul 20 î.Hr.. e. Cifrele descoperite în timpul săpăturilor de unul dintre satele egiptene, arătând oameni au traversat clubul ciudat mingea. Ceva similar a fost găsit pe teritoriul fostei cheuka trib aztec. De asemenea , este cunoscut faptul că , în același mod mingea a concurat în Japonia antică, Grecia și Roma.

Pe corpurile înghețate de apă mai întâi a început să joace în Evul Mediu. În cronicile vechi din secolul al 10-lea poate fi găsit menționarea repetată a unui joc cum ar fi hochei, deși la acel moment a fost numit în mod diferit: klyushkovanie, stilou, oală, titirez, \ Chase. Este cunoscut faptul că unul dintre principalele fanii jocului din Rusia a fost Petru I. El a fost cel care a introdus de la patine de fier Olanda. În secolul al 9-lea din Islanda a inflorit joc numit „knattleyker“. Mai devreme, în Marea Britanie a avut loc întreaga competiție Bandy. reguli moderne de jocuri de hochei cu bile au fost de acord și sunt formate numai la începutul secolului al 19-lea. Regulamentele au pus împreună entuziaști britanici. A fost în Anglia, au fost primele semi-cluburi, care a devenit „Nottingham Forest“ și „Sheffield United“. În 1891, Marea Britanie a creat o asociație NAB, care a preluat atribuțiile organizatorului competiției oficiale. A fost britanic a contribuit în cele din urmă la dezvoltarea Bandy în țări precum Norvegia, Suedia, Elveția și altele.

În Rusia pentru o lungă perioadă de timp a rămas hochei la nivel de amatori. A fost doar în 1998, în Leningrad, una dintre principalele role, primul meci al normelor internaționale aprobate. Din momentul în Rusia, această disciplină de sport a început rapid să câștige impuls.

Regulile jocului: echipa

În cererea de meciul de pe fiecare parte ar trebui să fie nu mai mult de 17 de persoane. La începutul meciului pe teren poate fi numai 6 jucători, inclusiv portarul. Numărul de substituții în turneele oficiale nu este limitat. recapitulări schimbare în timpul opririi meciului este interzisă. Reguli de Bandy cu privire la încălcarea reglementărilor prevăd eliminarea 3 minute. Trebuie remarcat faptul că jucătorul succesive trebuie să părăsească terenul de joc înainte locul său va cruța. Orice manipulare a compoziției trece fără participarea unui judecător. Excepția este portarul înlocuire. Această procedură este posibilă numai cu permisiunea arbitrului, în timpul unei opriri a reuniunii. Este demn de remarcat faptul că a pierdut numărat, fără portar.

standarde de câmp

Rink Bandy nu este diferită de disciplina tradițională a suprafeței de gheață. Câmpul Lungimea poate varia 45-61 m, iar lățimea -. De 26 la 30 m în standard competițiile oficiale este rola , cu dimensiuni de 58 la 29 m.

Reguli Bandy oferă, de asemenea, aspectul și câmpuri. Este identic cu forma clasică, dar există o nuanță suplimentară. suprafața de pedeapsă definită de gol, iar banda punctată care trece prin cercuri atingere. punctele de contact sunt locuri pentru lovituri libere.

Ușa trebuie să fie în înălțimea de 1,22 m și o lățime maximă - 1.83 m.

meci Ora

Bărbații profesionist deversări ședință durează 90 de minute. Similar cu timpul meciului și tinerii de până la 21 de ani. ranguri pentru copii includ reducerea duratei de joc și 60 de minute. La femei, fiecare dintre cele două jumătăți de durată de 35 de minute. Durata pauzei dintre perioadele de lucru depinde de normele de concurență. Aceasta poate dura de la 5 până la 10 minute. In mod similar calculat, iar eliminarea din domeniu. În funcție de regulile turneului, acesta poate fi de la 2 până la 10 minute.

Este demn de remarcat faptul că regulile jocului de hochei cu mingea nu includ timp suplimentar. Acest lucru este valabil pentru ambele categorii de sex masculin și feminin.

Regulile jocului: standard,

Atunci când lovitura liberă toți adversarii trebuie să fie din proiectilul de 5 m. Standardul de la locul în care încălcarea a fost stabilită. Excepțiile sunt lovitura liberă acordată echipei în atac în zona de pedeapsă sau de pe linia porții.

Joaca pentru rivalii directe față doar permise, dar nu și partea apărare. O lovitură liberă se numește schimb de focuri Bandy. Acesta este un analog alternativă de pedeapsă de fotbal. Reguli Bandy spun că o lovitură trebuie făcută numai după fluierul arbitrului. Punctul de plecare este linia roșie. Înainte de primul contact toți jucătorii echipei în atac se află în spatele zona albastră. În cazul în care, ca urmare a unui glonț nu este un gol este marcat, meciul continuă. Este interzis să joace lovitura libera care a permis, de altfel, într-un câmp de hochei joc.

Regulile de joc: încălcări ale

Membrii echipei nu au voie să împingă sau să rețină adversarii. Este interzisă apuca stick-ul adversarului, se agață de ei. Judecătorul numește o dispoziție standard pentru întârzierea mingea cu mâinile. În Bend la proiectil poate fi atins doar cu un club. Portarul are dreptul de a lua mingea în mâinile sale. Nu aruncați în mănușă sau stick-ul adversarului.

Reguli Bandy interzic orice manifestare de rugozitate pe teren. Pentru un joc sau încercarea de a lovi un arbitru adversar pedepsit în consecință periculos. Este interzis de a lovi mingea atunci când el este deasupra umărului. Nu atingeți carcasa sau într-o poziție predispuse la genunchi.

Aducerea mingea este considerată a fi o încălcare a trunchiului și a picioarelor joc. Portari trebuie să arunce un proiectil în domeniu, astfel încât acesta a atins partea.

îndepărtare

În Bandy judecător profesionist are dreptul de a descalifica contravenientului timp de 3 și 5 minute sau până la sfârșitul meciului. Gravitatea pedepsei depinde de fault. Regulile de hochei joc oferă penalizare de 3 minute pentru o atingere în mod deliberat coajă stick de mână lovitură adversarului, o substituire ilegal, și așa mai departe. N. Există, de asemenea, un mic tip de încălcări includ dispute cu judecătorul.

Descalificarea timp de 5 minute se produce ca urmare a împiedicării împinge peste bord întârzie braț, un știft băț oponent abatere.

Pentru jocul în mod deliberat dur și periculoase, precum și pentru a treia îndepărtarea infractorul trebuie să părăsească limitele câmpului, înainte de sfârșitul reuniunii.

Copyright © 2018 ro.unansea.com. Theme powered by WordPress.