Sport și FitnessArte martiale

Varteres Samurgashev - legendarul luptător rus

Varteres Samurgashev este un profesionist wrestler rus greco-romane. În timpul carierei sale de mult timp el a câștigat un număr mare de trofee destul de prestigiu. Luptătorul a făcut o mare contribuție la dezvoltarea sportului în Rusia. Samurgashev ar putea face chiar mai mult în cariera sa, dacă nu pentru prejudiciul și nedreptatea judecătorilor.

Începe mod sport

Varteres Samurgashev născut 13 septembrie 1979 în orașul Rostov-pe-Don. Valteres, după cum știm, provine dintr-o familie de armeni. În această națiune timp de mai mulți ani lupta a fost foarte popular în rândul tinerilor. Samurgashev foarte curând a început să participe la cursuri în acest sport. Primul său antrenor a fost Suren Kazarian. Acest atlet devenire de la o vârstă fragedă a arătat rezultate bune. Varteres Samurgashev au diferit diligență și disciplină. În anii '90, el a venit prima dată la echipa națională de juniori. Varteres obținut prima mare victorie în turneul european printre juniori. El a câștigat cu încredere toți rivalii săi. Deja anul viitor luptător a continuat căile câștigătoare la Campionatele Mondiale de juniori. După aceea Varteres a început să arate un interes deosebit specialiștilor din lumea sportului. Toată lumea a înțeles că , în viitor , el a fost de așteptare pentru victorie mare.

Performanțe la nivel înalt

În 1998, un tânăr Varteres Samurgashev prima dată a câștigat campionatul Rusiei. După aceea, a început treptat să atragă echipa națională a țării în care a existat o mulțime de luptători bine-cunoscute. Prima victorie in randul sportivilor adulți Samurgashev a câștigat campionatul mondial de la Moscova. După aceea, el a fost principalul pretendent pentru echipa națională de a participa la Jocurile Olimpice de la Sydney. Acolo, pe drumul spre finală a trebuit să se lupte cu mulți sportivi celebri, care în trecut au câștigat turnee prestigioase. Dar Samurgashev a fost bine pregătit pentru acest turneu. El bate cu încredere toate luptătorii întâlnite în drumul său spre finală. Acolo a așteptat întâlnirea cu actualul olimpic runner-up Juan Luis Maren. În atlet cubanez are o mare experienta de a juca în turneele majore. Dar victoria în finala a câștigat tânărul luptător rus Samurgashev Varteres Varteresovich.

Trecerea la categoria mijlocie

După ce a câștigat campion olimpic Samurgashev a decis să meargă de la o greutate de lumină în medie. Nu orice luptător îndrăznește să facă o astfel de mișcare în cariera sa. Am varteres confruntat imediat cu o competiție decentă. La Campionatelor Mondiale și Europene, a câștigat o medalie de bronz. Două înfrângeri nu au rupt luptător într-un rând, și a continuat să acționeze în categoria mijlocie. La Jocurile Olimpice de la Atena Varteres Samurgashev a câștigat în mod constant 3 victorii. Toți experții și fanii au fost siguri că el va juca în bătălia finală. Cu toate acestea, în semi-finale, spre surprinderea multora, acest Luptătorul puțin cunoscute pierdut uzbeci Alexander Dokturishvili. După înfrângerea insultător Samurgashev a câștigat cu încredere elvețian Reto Bushehr și a câștigat medalia de bronz de la Jocurile Olimpice. Luptătorul rus a fost supărat de ceea ce sa întâmplat. Își aminti tot ceea ce se întâmplă la Jocurile Olimpice, numit infrangerea din finala cea mai ofensiva din cariera sa.

Continuarea carierei

Varteres Samurgashev a cărui fotografie a fost printre multi fani de sport, după eșecul de la Jocurile Olimpice de formare a început cu o răzbunare. În 2005, el a avut nici un egal în campionatul mondial. Iar în anul următor, el a câștigat cu încredere Campionatul European, care a avut loc la Moscova. La Jocurile Olimpice de la Beijing Samurgashev a câștigat primele 2 lupte. Și apoi, în trimestrul dat Peter Baci. Dupa lupta, a existat un scandal. Motivul pentru care este eliminarea luptătorului judecătorilor de notare din Rusia, după intervenția vicepreședintelui FILA Mario Saletnika. Echipa rus a depus o plângere împotriva actului Saletniga, deoarece acestea sunt contrare regulilor concursului. În anul următor, un teren de sport a constatat acțiunile lasagna Saletniga incompetent. Cu toate acestea, rezultatul unei lupte nimeni nu a examinat.

Leziuni și finalizarea unei cariere profesionale

Toti fanii de sport vizionarea unui lupte de luptă, cum ar fi Varteres Samurgashev a cărui cetățenie poate fi determinată prin apariția. Următorul său ciclu olimpic a fost întrerupt din cauza unei leziuni grave a primit în iunie 2009. În medicii de terapie intensiva diagnosticat maxilarul rupt. Varteres lungă perioadă de timp a renuntat la acest sport. După restaurarea luptătorul nu mai era ca el însuși. În 2012 Varteres Samurgashev wrestler lăsat amprenta în istoria sportului mondial, a încheiat cariera profesională. Dar sa retras din sport. În 2012, ultimul wrestler legendar condus Federația de Lupte în Rostov-pe-Don. În 2013 a fost ales în Adunarea legislativă în orașul Rostov.

atlet de viață personală

Varteres Samurgashev este căsătorit și are 4 copii. După încheierea carierei sale, el ar putea vedea mai multe dintre copiii lor. Căsătorit atlet în 2009. Varteres Samurgashev, a cărui soție a sprijinit cu tărie soțul ei în timpul pregătirii pentru un concurs, anul de nunta ia născut un fiu, și apoi un alt 3 fii. Varteres frați mai mari au fost, de asemenea, sportivii profesioniști. Rafael precum celebrul fratele mai mic, a luat parte la concursuri rusești și internaționale. La Casa Varteres ridica un monument de bronz pentru victoria de la Jocurile Olimpice.

Varteres Samurgashev datorită tenacității și datele fizice a devenit un luptator legendar care a câștigat toate premiile posibile. La acasă, el se bucură de respect și dragoste rezidenții locali.

Copyright © 2018 ro.unansea.com. Theme powered by WordPress.